0 850 532 3327

telefon numarasından randevu alabilirsiniz

ÖNEMLİ UYARI : VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ,ONLİNE RANDEVU İÇİN LÜTFEN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ. 0 850 532 3327

Eğer Belçika seyahati için Belçika vizesi almayı düşünüyorsanız, bu makalemizi okuyarak gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Öncelikle söylemeliyiz ki yapacağınız seyahatin süresine, sahip olduğunuz pasaporta ve yapacağınız seyahatin amacına göre, Belçika vize alıp almamanız gerektiği, almanız gerekiyorsa hangi Belçika  vize başvurusu gerektiği değişiklik gösterir.

Belçika Vize Başvurusu için  Pasaport konusu ile başlayalım. Eğer bordo pasaport sahibiyseniz, 90 güne kadar olan Belçika seyahatiniz için Belçika Konsolosluğu‘ nun vize başvurusu için yetkilendirdiği tek kurum olan VFS Global ‘e başvuru yapmanız gereklidir.. Eğer yeşil,gri ya da diplomatik pasaportlardan olan kırmızı ve siyah pasaport sahibiyseniz, her 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatleriniz için vizesiz olarak Belçika‘yı ziyaret edebilirsiniz. Fakat bu pasaportlardan herhangi birisine sahip olup, ziyaretiniz 90 günü geçecek ise, uzun süreli amaçlarla Belçika’ya gidiyorsanız, başvurunuzu bizzat Belçika Büyükelçiliği‘ne ya da Alman Konsolosluğu’na yapmanız gerekiyor.
Belçika yapacağınız seyahat için alacağınız Belçika vizesi çeşitleri, yaptığınız seyahatin amacına ve süresine göre değişiklik gösteriyor. Alman Konsolosluğu’nun sitesinde bildirilen bilgiye göre, C Tipi Kısa Süreli Belçika Vizesi Belçika’ya yapacağınız resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyetler, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma amaçlı, konferansa katılmak amaçlı, Spor veya kültürel etkinliğe katılmak amaçlı seyahatlerinizi kapsamaktadır. B Tipi Almanya Ulusal Vizesi ise Belçika’da kesintisiz 90 günden fazla bulunmak isteyen kişilere verilen vizedir. Bu vizeyi yukarıda bahsettiğimiz gibi bizzat Alman Konsolosluğu’na veya Belçika Büyükelçiliği‘ne başvurarak yapmanız gerekmektedir. Ama eğer amacınız Belçika‘yı gezmek değil de Belçika‘yı başka bir ülkeye yapacağınız ziyaret için köprü olarak kullanmaksa, o zaman A Tipi Belçika Transit Vizesi almanız gerekmektedir. Fakat bu vize ile Transit kısımdan dışarıya çıkamazsınız. Bu vizeyi yine VFS Global ‘e bizzat başvurarak, 0 850 532 3327 nolu telefonu arayarak yada online olarak yapabilirsiniz.

Online randevu için tıklayınız…

Ayrıca Belçika vizesi alacağınız sırada gerekli bazı evraklar vardır. Her ne için Belçika vize başvurusu  alıyor olursanız olun, öncelikle Belçika vize başvuru formu doldurup ve ibraz etmelisiniz. Bu başvuru formu Almanca ve Türkçe olmak üzere, eksiksiz olarak, büyük harflerle doldurulur ve ibraz edilir. Sizden burada seyahat amacınızı, seyahat masraflarını nasıl karşılayacağınızı, Türkiye’ye geri döneceğinizi gösteren belgeler talep edilir.
Başvuru esnasında biyometri işlemine tabi tutulacaksınız. 12 yaşın altındaki kimseler ve Tıbbi raporla kanıtlı olarak biyometri işlemine giremeyeceği belirtilen kişiler bu işlemden muaf tutulurlar. Burada vize harcı için sizden 60 euro ödemeniz talep edilir. ve Ayrıca Belçika Vizesi İçin mutlaka VFS Global’den randevu almanız gerekmektedir. Randevu için 0 850 532 3327 nolu telefonu arayabilirsiniz. 12 yaşın altındakiler bundan muaftır. Bu sadece vize harcı için ödenecek bir ücrettir. Buna ek olarak, biyometri işlemi için, hizmet bedelleri için ve Kargo masrafları için sizden ek ücret alınabilir.

Eğer resmi bir tatile denk gelmezse işleminiz 10 gün içinde sonuçlanır ve vizeniz çıkar. Seyahat etmek istediğiniz tarihten en az 30 gün önce başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.
Kişisel Bilgiler
Kişisel Bilgiler 2. Kişi
Kişisel Bilgiler 3. Kişi
Kişisel Bilgiler 4. Kişi
NOT :Tüm Dünya ülkelerine vize alabilen yetkili öncü kuruluştur. Yukarıda ki Randevu Formu ile talep oluşturulabilir ve randevu alınabilir. İş saatleri içerisinde gün ve tarih için geri dönüş yapılacaktır.

Buradaki bütün belgeler VFS Global’in sayfasından alınan gerçek ve resmi belgelerdir.

Başvuru Belgeleri

Belçika vizesi gerekli evraklar 2017 yıllı için güncel tutulmuştur. İş verenler, Çalışanlar, Ev hanımları, Öğrenciler, Emekliler, Ticari, Turistlik gerekli evrakları aşağıda listelenmiştir.

VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ ve RANDEVU İÇİN ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ ALINIZ. 0 850 532 3327

Aşağıdaki 4 Madde her başvuru sahibi tarafından hazırlanması zorunlu evrak listesidir.

 

Ana Belgeler:

 1. Pasaportun aslı : Seyahat sonrası en az 3 ay gecerli olan bir pasaport ve pasaport’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneden önce olmamalıdır.
 2. Vize Başvuru Formu: Büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş başvuru formu (E-Mail adresi ve cep telefonu numarası dahil). (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
 3. Sonuç Belgesi : Başvurunuzun hangi yabancı dilde incelenmesini istediğinize dair imzalanmış dil seçim belgesi. Bu belge asağıdaki linkten temin edilebilir.
 4. İki adet fotoğraf :2 adet yeni çekilmiş renkli biometrik fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşe’de yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Dini sebeplerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir.
 • Seyahat planını açıklayan dilekçe. Kalış süreniz boyunca planlanan detaylı günlük gezi programı (1. Gün gezilecek yerler, 2. Gün gezilecek yerler, 3.Gün gezilecek yerler şeklinde Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe).
 • Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı. (başvuru sahibinin adı-soyadı, kurum içi görevi, gidiş amacı, seyehat tarihleri,konaklamaya ilişkin bilgileri, masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve Türkiye’deki şirketin iletişim bilgileri belirtilmelidir.)
 • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Turkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
 • Tüm seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu veya konfirmeli tur organizasyonu (il, bölge ve gezilecek yerlerin detayı)
  • Konaklama bir akraba veya arkadas yanında olacaksa Belcika’daki kişinin kimlik fotokopisi ve bu kişi tarafından adres bilgilerinin, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
 • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler):

 1. Tüm masrafları karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanınız ve banka hesabınıza bağlı bankamatik kartınızın fotokopisi
 2. Başvuru sahibinin kendisi ya da geçimini sağlayan kişinin hazırlayacağı iş belgeleri

Ҫalışan ise:

 1. Bağlı bulunduğu kurumdan Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış garanti yazısı
 2. İş yeri izin belgesi
 3. Ҫalıştığı şirkete ait imza sirküleri
 4. Ticaret odası kaydı
 5. Vergi Levhası
 6. Resmi gazete
 7. SGK işe giriş bildirgesi aslı ve fotokopisi
 8. Son üç aylık maaş bordrosu aslı

İş veren ise:

 1. Şirketin antetli kâğıdına Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı.
 2. İmza sirküleri.
 3. Ticaret odası kaydı.
 4. Vergi Levhası.
 5. Resmi gazete.

Emekli ise:

 1. Emeklilik belgesi asıl ve fotokopisi
 2. Emekli maaş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi

Ҫiftci ise:

 1. Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesi
 2. Son bir seneye ait tarımsal ürünlerinizden veya hayvacılıktan elde ettiğiniz gelirlere dair satış makbuzları

Öğrenci ise

  1. Öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi
  2. Okuldan izin belgesi
  3. Ebeveynlerin gelir evrakları

Not : Masraflarınız için bir burs alıyorsanız bu bursun sizin hesabınıza aktarıldığına dair kanıt ekleyiniz.

Reşit olmayanlar için (18 yaş altı)

 1. Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.)
 2. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname)
 3. Ebeveynlerin gelir evrakları
 4. Ebeveynlerinden biriyle seyehat ediyorsa seyehat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname.
 5. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı.
  • Davet eden kişinin oturum kartı yada kimlik kartının fotokopisi.
  • Davet eden kişinin Belçika belediyesinden alınmış aile toplum kağıdının aslı.
  • Davet eden kişinin gelir belgeleri:
   Maaşlı çalışan ise : Son üç aylık maaş bordrosu. Serbest çalışan ise: Son yıla ait vergi beyannamesi (tün sayfaların eksiksiz fotokopisi).
   Emekli ise: Son emekli maaş fişi.
   Sosyal yardım veya işsizlik maaşı alıyor ise: Son üç aylık ödeme kanıtı.Not: Davet eden kişinin gelirinin yeterli olup olmadığına bakılacaktır.

   Davet eden kişinin en az nekadar kazancı olması gerektiğine dair gelir hesaplama cetvelini aşağıdaki web adresinde bulabilirsiniz.

  • Davet eden kişi ile akrabalık bağı varsa: Aile bağını kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  • Davet eden kişi arkadaş ise: Davet eden kişinin adres bilgileri, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir davet dilekcesi gerekir.
  • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Turkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
  • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu.
  • Ebeveynlerin gelir evrakları

   Not : Masraflarınız için bir burs alıyorsanız bu bursun sizin hesabınıza aktarıldığına dair kanıt ekleyiniz.


  Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler):

  1. Tüm masrafları karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanınız ve banka hesabınıza bağlı bankamatik kartınızın fotokopisi
  2. Başvuru sahibinin kendisi ya da geçimini sağlayan kişinin hazırlayacağı iş belgeleri

  Ҫalışan ise:

  1. Bağlı bulunduğu kurumdan Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış garanti yazısı
  2. İş yeri izin belgesi
  3. Ҫalıştığı şirkete ait imza sirküleri
  4. Ticaret odası kaydı
  5. Vergi Levhası
  6. Resmi gazete
  7. SGK işe giriş bildirgesi aslı ve fotokopisi
  8. Son üç aylık maaş bordrosu aslı

  İş veren ise:

  1. Şirketin antetli kâğıdına Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı.
  2. İmza sirküleri.
  3. Ticaret odası kaydı.
  4. Vergi Levhası.
  5. Resmi gazete.

  Emekli ise:

  1. Emeklilik belgesi asıl ve fotokopisi
  2. Emekli maaş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi

  Ҫiftci ise:

  1. Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesi
  2. Son bir seneye ait tarımsal ürünlerinizden veya hayvacılıktan elde ettiğiniz gelirlere dair satış makbuzları

  Öğrenci ise

   1. Öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi
   2. Okuldan izin belgesi
   3. Ebeveynlerin gelir evrakları

  Not : Masraflarınız için bir burs alıyorsanız bu bursun sizin hesabınıza aktarıldığına dair kanıt ekleyiniz.

  Reşit olmayanlar için (18 yaş altı)

  1. Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.)
  2. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname)
  3. Ebeveynlerin gelir evrakları
  4. Ebeveynlerinden biriyle seyehat ediyorsa seyehat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname.
  5. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı.
 • Belçika’daki davet eden firmanın/kurumun antetli kağıdına yazılmış davetiye.
  Davetiye başvuru sahibine hitaben yazılmalıdır. Davetiyede gidiş amacınız, tarihleriniz, konaklamaya ilişkin bilgileriniz ve masraflarınızın kimin tarafından karşılanacağını belirtilmelidir. Davet eden firmanın/kurumun iletişim bilgileri net olarak belirtilmeli ; şirket kaşeli ve imzalı olmalıdır. (orjinal veya fax/internet çıktısı kabu edilir). Ayrıca davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki yapılan alım satımlara ilişkin fatura gibi belgeler istenebilir.
  -Belçika’da düzenlenen bir fuar veya konferans için kayıt ve katılıma ilişkin belgeler.
 • Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı. (başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyehat tarihleri,konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmelidir.)
 • Şirkete ait Mesleki Belgeler: İmza sirküsü/ beyannamesi, Oda sicil kaydı, Vergi levhası, Ticari sicil gazete.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.
 • Son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Otel rezervasyonu.
 • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Turkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
 • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu.
 • Belçika’daki şirketten veya kurumdan davetiye.
 • Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı. (başvuru sahibinin adı-soyadı, kurum içi görevi, gidiş amacı, seyehat tarihleri,konaklamaya ilişkin bilgileri, masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve Türkiye’deki şirketin iletişim bilgileri belirtilmelidir.)
 • Şirkete ait Mesleki Belgeler: İmza sirküsü/ beyannamesi, Oda sicil kaydı, Vergi levhası, Ticari sicil gazete.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.
 • Son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Türkiye’deki şirkette çalışan şöförlerin listesi.
 • Şirketin üyesi olması halinde UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilen teminat yazısı aslı ve fotokopisi.
 • CMR (Uluslararası Karayolu Mal Taşımacılığı) belgesinin aslı ve fotokopisi.
 • C2 belgesi (ihracat izni) aslı ve fotokopisi.
 • Uluslararası sürücü belgesi.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
 • Gemi adamı cüzdanı aslı ve şimdiye kadarki yapılan seyehatlere ilişkin mühürlü sayfaların fotokopisi.
 • Belçika’daki denizcilik şirketinden Belçika ulusal dillerinden biriyle veya İngilizce yazılmış bütün masrafların karşılanacağını belirten davetiye mektubu.
 • Belçika’daki Liman İşletme Müdürlüğü’nden geminin varışıyla ilgili yazı.
 • Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı. (başvuru sahibinin adı-soyadı, kurum içi görevi, gidiş amacı, seyehat tarihleri,konaklamaya ilişkin bilgileri, masrafların kimin tarafından karşılanacağı ve Türkiye’deki şirketin iletişim bilgileri belirtilmelidir.)
 • Şirkete ait Mesleki Belgeler: İmza sirküsü/ beyanname, Oda sicil kaydı, Vergi levhası, Ticari sicil gazete.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.
 • Son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Turkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi.
 • Gidiş uçak bilet rezervasyonu.
 • Konaklama gemi dışında olacaksa:
  -Otel rezervasyonu.
  -Konaklama bir akraba veya arkadas yanında olacaksa Belcika’daki kişinin kimlik fotokopisi ve bu kişi tarafından adres bilgilerinin, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
 • Davet eden kurumun ayarladığı bir lojman ise kurumdan konaklanacak yerin adres bilgisinin bulunduğu Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
 • Orjinal davetiye. Belçika’daki şirketten/kurumdan organizasyonun detayları, tarihleri, katılımcının bilgileri, seyahat masrafları, konaklama ve iletişim bilgilerini içeren bir davet mektubu.
  Not :Değişim programı kapsamında gidiyorsanız programa ilişkin detaylı günlük plan.
 • Spor veya kültür grubundan katılımcının bilgilerini içeren Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış gidiş amacı, seyehat tarihleri,konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten, Turkiye’deki iletişim bilgilerinin yer aldığı vize başvuru yazısı.
 • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
 • Konaklamaya ilişkin belgeler:
  -Otel rezervasyonu.
  -Konaklama bir akraba veya arkadaş yanında olacaksa Belcika’daki kişinin kimlik fotokopisi ve bu kişi tarafından adres bilgilerinin,
  telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
  -Davet eden kurumun ayarladığı bir yurt, kamp vaya kampüs ise buna dair konaklanacak yerin adres bilgisinin bulunduğu Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
 • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler):

 1. Tüm masrafları karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanınız ve banka hesabınıza bağlı bankamatik kartınızın fotokopisi
 2. Başvuru sahibinin kendisi ya da geçimini sağlayan kişinin hazırlayacağı iş belgeleri

Ҫalışan ise:

 1. Bağlı bulunduğu kurumdan Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış garanti yazısı
 2. İş yeri izin belgesi
 3. Ҫalıştığı şirkete ait imza sirküleri
 4. Ticaret odası kaydı
 5. Vergi Levhası
 6. Resmi gazete
 7. SGK işe giriş bildirgesi aslı ve fotokopisi
 8. Son üç aylık maaş bordrosu aslı

İş veren ise:

 1. Şirketin antetli kâğıdına Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı.
 2. İmza sirküleri.
 3. Ticaret odası kaydı.
 4. Vergi Levhası.
 5. Resmi gazete.

Emekli ise:

 1. Emeklilik belgesi asıl ve fotokopisi
 2. Emekli maaş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi

Ҫiftci ise:

 1. Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesi
 2. Son bir seneye ait tarımsal ürünlerinizden veya hayvacılıktan elde ettiğiniz gelirlere dair satış makbuzları

Öğrenci ise

  1. Öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi
  2. Okuldan izin belgesi
  3. Ebeveynlerin gelir evrakları

Not : Masraflarınız için bir burs alıyorsanız bu bursun sizin hesabınıza aktarıldığına dair kanıt ekleyiniz.

Reşit olmayanlar için (18 yaş altı)

  1. Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.)
  2. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname)
  3. Ebeveynlerin gelir evrakları
  4. Ebeveynlerinden biriyle seyehat ediyorsa seyehat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname.
  5. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı.
  1. Tıbbi tedaviyi, kalış süresini ve tedavinin ücretini belirten, hastane veya doktor tarafından Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce yazılmış davetiye.
  2. Tedavi masraflarının ödendiğine/ödeneceğine dair kanıt. (Belçika’daki kurumdan ödemenin yapıldığına veya yapılacağına dair belge, masrafları herhangi bir sigorta şirketi ödeyecekse bununla ilgili Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce yazılmış garanti yazısı, banka teminat mektubu, bakiye bilgileri veya blokeli banka hesap bilgileri…)
  3. Türkiye’deki herhangi bir devlet hastanesinden tedavinin Türkiye’de gerçeklesmesinin mümkün olmadığına dair heyet raporu.
  4. Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu.
  5. Konaklamaya ilişkin belgeler:
   -Otel rezervasyonu.
   -Konaklama bir akraba veya arkadaş yanında olacaksa Belcika’daki kişinin kimlik fotokopisi ve bu kişi tarafından adres bilgilerinin,
   telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
   -Davet eden hastane veya doktorun ayarladığı bir yer veya hastane ise buna dair konaklanacak yerin adres bilgisinin bulunduğu Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
  6. Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi.
  7. Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).

Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler):

   1. Tüm masrafları karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanınız ve banka hesabınıza bağlı bankamatik kartınızın fotokopisi
   2. Başvuru sahibinin kendisi ya da geçimini sağlayan kişinin hazırlayacağı iş belgeleri

Ҫalışan ise:

   1. Bağlı bulunduğu kurumdan Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış garanti yazısı
   2. İş yeri izin belgesi
   3. Ҫalıştığı şirkete ait imza sirküleri
   4. Ticaret odası kaydı
   5. Vergi Levhası
   6. Resmi gazete
   7. SGK işe giriş bildirgesi aslı ve fotokopisi
   8. Son üç aylık maaş bordrosu aslı

İş veren ise:

   1. Şirketin antetli kâğıdına Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı.
   2. İmza sirküleri.
   3. Ticaret odası kaydı.
   4. Vergi Levhası.
   5. Resmi gazete.

Emekli ise:

   1. Emeklilik belgesi asıl ve fotokopisi
   2. Emekli maaş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi

Ҫiftci ise:

   1. Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesi
   2. Son bir seneye ait tarımsal ürünlerinizden veya hayvacılıktan elde ettiğiniz gelirlere dair satış makbuzları

Öğrenci ise

    1. Öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi
    2. Okuldan izin belgesi
    3. Ebeveynlerin gelir evrakları

Not : Masraflarınız için bir burs alıyorsanız bu bursun sizin hesabınıza aktarıldığına dair kanıt ekleyiniz.

Reşit olmayanlar için (18 yaş altı)

   1. Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.)
   2. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname)
   3. Ebeveynlerin gelir evrakları
   4. Ebeveynlerinden biriyle seyehat ediyorsa seyehat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname.
   5. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı.
   1. Gidilecek ülkenin vizesi aslı ve fotokopisi.
   2. Gidilecek ülkeye ait uçak rezervasyonu ya da öngörülen sayahat planını gösteren belgeler.
   3. Konaklamaya ilişkin belgeler:
    -Otel rezervasyonu.
    -Konaklama bir akraba veya arkadaş yanında olacaksa Belçika’da ki kişinin kimlik fotokopisi ve bu kişi tarfından adres bilgilerinin, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe.
   4. Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma/ikametgah izninin fotokopisi
   5. Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).

Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler):

    1. Tüm masrafları karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanınız ve banka hesabınıza bağlı bankamatik kartınızın fotokopisi
    2. Başvuru sahibinin kendisi ya da geçimini sağlayan kişinin hazırlayacağı iş belgeleri

Ҫalışan ise:

    1. Bağlı bulunduğu kurumdan Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış garanti yazısı
    2. İş yeri izin belgesi
    3. Ҫalıştığı şirkete ait imza sirküleri
    4. Ticaret odası kaydı
    5. Vergi Levhası
    6. Resmi gazete
    7. SGK işe giriş bildirgesi aslı ve fotokopisi
    8. Son üç aylık maaş bordrosu aslı

İş veren ise:

    1. Şirketin antetli kâğıdına Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı.
    2. İmza sirküleri.
    3. Ticaret odası kaydı.
    4. Vergi Levhası.
    5. Resmi gazete.

Emekli ise:

    1. Emeklilik belgesi asıl ve fotokopisi
    2. Emekli maaş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi

Ҫiftci ise:

    1. Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesi
    2. Son bir seneye ait tarımsal ürünlerinizden veya hayvacılıktan elde ettiğiniz gelirlere dair satış makbuzları

Öğrenci ise

     1. Öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi
     2. Okuldan izin belgesi
     3. Ebeveynlerin gelir evrakları

Not : Masraflarınız için bir burs alıyorsanız bu bursun sizin hesabınıza aktarıldığına dair kanıt ekleyiniz.

Reşit olmayanlar için (18 yaş altı)

    1. Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nufüs kayıt örneği vb.)
    2. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname)
    3. Ebeveynlerin gelir evrakları
    4. Ebeveynlerinden biriyle seyehat ediyorsa seyehat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname.
    5. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı.
    1. Nikahın gerçekleşeceği yerin belediyesi tarafından verilen evlenme ehliyet belgesi. Bu belgenin 6 aydan eski olmaması gerekir.
    2. Başvuru sahibinin evli olmadığını gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği. Belçika resmi dillerinden birisine veya İngilizce’ye tercüme edilmesi gerekmektedir. Aslı ve 2 adet fotokopisi.
    3. Belçika’daki belediyeden alınmış belediye davetiyenin aslı. (Annexe 3bis)
    4. Davet eden kişinin Belçika’da oturum izni olduğunu gösteren kimlik belgesi veya oturum izninin okunaklı fotokopisi.
    5. Belçika’dan gelen davetiye nişanlınızdan farklı bir kişi tarafından gönderilmişse, hem bu kişinin hem de nişanlı olduğunuz kişinin kimlik veya süresiz oturum izninin fotokopisini ekleyiniz.
    6. Davet eden kişinin Belçika belediyesinden alınmış aile toplum kağıdının aslı.
    7. Davet eden kişinin gelir belgeleri:
     Maaşlı çalışan ise : Son üç aylık maaş bordrosu.
     Serbest çalışan ise: Son yıla ait vergi beyannamesi (tün sayfaların eksiksiz fotokopisi).
     Emekli ise: Son emekli maaş fişi.
     Sosyal yardım veya işsizlik maaşı alıyor ise: Son üç aylık ödeme kanıtı.
    8. Ankara/İstanbul Adli Sicil Müdürlüğü tarafından Belçika resmi dillerinden biriyle yazılmış 6 ayı geçmemiş Dışişleri Bakanlığı veya adli mahkeme tarafından onaylanmış (apostille) adli sicil kaydı aslı ve fotokopisi.
    9. Daha önceden boşanmalar var ise:
     >Türkiye’de gerçekleşen boşanmalar için : Belçika resmi dillerinden birine veya İngilizce’ye yeminli tercüman tarafından tercüme
     edilmiş, Dışişleri Bakanlığı veya adli mahkeme tarafından onaylanmış (apostille) boşanma kararının aslı ve fotokopisi. Eğer çocuk
     bu işlemde yer almaktaysa çocuğun velayetinin kime ait olduğu belirtilmelidir.
     >Belçika’da gerçekleşen boşanmalar için: Belçika’dan boşanma kararı aslı ve fotokopisi.
     >Vefat etme durumu söz konusu ise : Uluslararası Ölüm Kayıt Örneği (Formül C) aslı ve 2 adet fotokopisi.
    10. Belçika Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış Sağlık Raporu, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi.
    11. Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Türkiye’de oturma izni fotokopisi.
    12. Belçika’daki evin yeterliliğini gösterir belge: Evleneceğiniz kişiye ait; belediyeye kaydettirilmiş kira kontratı veya noter onaylı tapu belgesi.
    13. Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
    14. Bütün evrakların fotokopisi (Bütün evrakları yukarıdaki sıralamaya göre sunmanız gerekmektedir.)
    1. Belçika’d aki partnerinizin sınırsız süreli oturum izni, yabancılar için oturum kartı veya B veya C kartının önlü arkalı okunaklı fotokopisi.
    2. Birlikte Yaşama talep ettiğiniz kişiye ait Belçika’daki belediyeden nufus kayıt örneği. Bu evrakın üstünde bugüne kadar yapılan tüm evlilikler belirtilmelidir.
    3. Belçika’da ki belediyeden alınmış aile toplum kağıdı.
    4. Başvuru sahibi için nüfustan yeni tarihli, kendisine ait tüm evlilik, boşanma eş vefatlarını ve kardeşleri gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği + Belçika resmi dillerinden birisine veya İngilizce’ye tercümesi.
    5. Başvuru sahibine ait Formül A- Uluslararası Doğum Kayıt Örneği + 2 fotokopisi.
    6. Ankara/İstanbul Adli Sicil Müdürlüğü tarafından Belçika resmi dillerinden biriyle yazılmış 6 ayı geçmemiş Dışişleri Bakanlığı veya adli mahkeme tarafından onaylanmış adli sicil kaydı aslı ve fotokopisi.
    7. Belçika Elçiliği veya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir doktordan alınmış Sağlık Raporu, 6 aydan daha eski olmamalı aslı ve 2 fotokopisi
    8. Daha önceden boşanmalar var ise:
     >Türkiye’de gerçekleşen boşanmalar için : Belçika resmi dillerinden birine veya İngilizce’ye yeminli tercüman tarafından
     tercüme edilmiş, Dış işleri Bakanlığı veya adli mahkeme tarafından onaylanmış boşanma kararının aslı ve fotokopisi.
     Eğer çocuk bu işlemde yer almaktaysa çocuğun velayetinin kime ait olduğu belirtilmelidir.
     >Belçika’da gerçekleşen boşanmalar için: Belçika’dan boşanma kararı aslı ve fotokopisi.
     >Vefat etme durumu söz konusu ise : Uluslararası Ölüm Kayıt Örneği (Formül C) aslı ve 2 adet fotokopisi.
    9. Partnerinizin bağlı olduğu Belediye tarafından tasdik edilmiş birlikte yasama davetiyesinin aslı ve fotokopisi
    10. Partnerinizin gelir belgeleri (son üç aylık maaş bordrosu, son yıla ait vergi beyannamesi, son emekli maaş fişi..). Sosyal yardım veya işsizlik maaşı alıyorsa onun 3 aylık dökümleri.
    11. Belçika’da ki evin yeterliliğini gösterir belge: Aile birleşimi talep ettiğiniz kişiye ait ; belediyeye kaydettirilmiş kira kontratı veya noter onaylı tapu belgesi.
    12. Uzun vadeli ilişkiniz olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. ( örneğin: ilişkinize dair kronolojik sıralama, mektup, seyahat bileti, otel rezervasyonu, fotoğraf, telefon faturaları, sizin ilişkinize şahit olan kişilerin açıklamaları ve kimlik fotokopileri…)
    13. Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,– AVRO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası (Tarafımızdan Sağlanmaktadır).
    14. Gidiş uçak bilet rezervasyonları.
    15. Bütün evrakların fotokopisi (Bütün evrakları aynı sıralamada sunmanız gerekmekte).